Menü

Sıkça Sorulan Sorular

 

Rezervasyonum hakkında bilgiler;

Rezervasyonunuz tamamladığınızda sistemimize kayıt etmiş olduğunuz e-mail adresine detaylı voucher gelecektir. Ayrıca transferinizi yapacak olan ekip arkadaşımız bilgileri;

Rezervasyonunuz 1-6 saat arasında ise call center tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

Rezervasyonunuza 6 saatten daha fazla bir süre var ise sistemimiz tarafından hareket saatinizde 6 saat kala detaylı bilgiler sms ve e-mail ile sizinle paylaşılacaktır.

Türkiye içerisinde seyahatlerde, ilgili kanun ve yönetmeliklere istinaden araç içerisinde bulunacak tüm misafirlerin TC kimlik numarası/Pasaport numarası verilmek zorundadır. Ayrıca gelişecek yeni uygulamalar vasıtası ile istenebilecek tüm bilgiler ekibimiz tarafından aranarak talep edilebilir. Son misafir ekleme süresi araç hareket saatinden İstanbul için 2 saat 30 dakika, Diğer illerde 1 saat 30 dakika kalana kadardır.

Araçlarda bebek-çocuk koltuğu;

Rezervasyon ekranınızda verebileceğimiz tüm hizmetler sizin tercihlerinize göre belirlenmektedir. Ülkelere göre ücretler, kurallar değişmekte olup 0-2 yaş için bebek koltuğu,2-12 yaş arası çocuk koltuğu almak misafirin tercihi olup, rezervasyon esnasında belirtilmeyen çocuk koltuk talepleri sonrasında doğacak tüm yasal sorumluluk, cezalar misafire aittir. Misafir bu bilinçle rezervasyon yapmaktadır.

Araç buluşma hakkında;

Adresten Adrese buluşmalarda belirtmiş olduğunuz adreste en uygun noktada aracınız sizi bekliyor olacaktır.

Havalimanı transferlerinde / havalimanından alınışta;

Alan özelliklerine ve rezervasyon taleplerinize bağlı olarak havalimanı içerisinde karşılama ve/veya gümrük kontrol noktalarından sonra ilgili terminal çıkışlarında trafik akışını durdurmayacak şekilde aracınız siz değerli misafirlerimizi bekliyor olacaktır. Bazı havalimanlarında kurallar gereği araçlar terminal dışında bekleyebilir. Bu nedenle, araç, siz havalimanı yolcu çıkış kapısından çıktıktan sonra bilgilendirmenize istinaden buluşma noktasına gelecektir.

Rötar Gecikme / Bekleme

Bekleme süreleri hakkında ;

Hizmet Verdiğiniz ülker Neresidir?
Dünya genelinde 190 ülke de hizmet vermekteyiz.


İnternet Sitesindeki Fiyatlar Güncel mi?
Sitemizde 6 saat sonrasına kontrol edeceğiniz fiyatlar güncel ve anlıktır. Tam adres detayına yani konumunuza göre adresten adres vip hizmet satın alabilirsiniz.

Rezervasyon Nasıl Yapabilirim?
Online olarak viptransfer.com sitemize girdikten sonra kalkış ve varış adreslerinizi tam, doğru ve açıklayıcı olarak girdikten sonra sistem size hangi araçlarla ne kadar ücretle hizmet verebileceğimizi belirtecektir. Bundan sonra tarafınıza sunulan zengin vip transfer hizmetlerinden birini seçerek misafir bilgilerinizi doldurarak satın alma işleminizi online olarak tamamlayabilirsiniz.

Havaalanında Şoförü Nerede Bulabilirim?
Havalimanlarına vardıktan sonra vip transfer için hizmet veren değerli iş ortaklarımızı bagajınızı aldıktan sonra havalimanı terminalinin çıkış noktasında buluşabilirsiniz. 

Görevliyi Bulamadığım Zaman Ne Yapacağım?
7 gün 24 saat hizmet veren viptransfer.com call centerımıza ulaşarak sizleri değerli iş ortaklarımız ile buluşturacağız.

Araçlarda Bebek Koltuğu Bulunuyor mu?
cevap: rezervasyon esnasında hizmet almak isteyen misafirlerimiz belirtmek zorundadırlar. 

Araçlarınız Klimalı mı?
Araçlarımızın tamamı ilgili ülkedeki kurallara bağlı olarak en yüksek donanımda tamamı klimalıdır.

Fatura kesiyor musunuz?
viptransfer.com dan hizmet alınan her ürün için fatura kesilmektedir. 

Görülen Ücret Dışında Ekstra Ücretler Ödeyecek miyim?
Hizmet hesaplamalarımız normal yol üzerinden hesaplanmıştır. Özel yol/ özel köprü geçişleri misafirlere aittir. Avrasya Geçişi, Orhangazi Köprüsü, 3. Köprü geçiş ücretleri gibi. 

Rezervasyonumda Değişiklik Yapabilir miyim?
Hareket saatinize 24 saate kadar istediğiniz kadar değişiklik ve/veya iptal işlemi yapılabilir ancak 24 saat içerisinde araç listeleri ve iş programları belli olduğu için iptal / iade işlemi yapılamamaktadır. 

Geliş Uçağımızda Gecikme Olursa Ne Yapabilirim?
Havayolu firmasından kaynaklanan rötardan dolayı 3 saate kadar bekleme konusunda yardımcı oluyoruz.

7/24 Müşteri Hizmetlerine Ulaşabilir miyim?
Evet, 7/24 hizmet veren viptransfer.com danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.
 

Olağanüstü durumlar ve Covid-19 hakkında

Beklenmedik hava durumları, uçuş iptalleri ve/veya ülkeler arası yaşanılabilecek olağan üstü değişikliklerde rezervasyon bedeliniz kesintisiz olarak iade edilecektir. Misafir bu durumda mümkün olan en kısa sürede yazılı ve/veya call center numaramızdan durumu bize bildirmekle yükümlüdür.

Covid-19 pandemi nedeniyle ülkelerin almış oldukları ani kural/kanun değişiklikleri sebebiyle oluşabilecek değişiklikler misafir tarafından tarafımıza bildirilmesi halinde, alınan kararlar değişiklikler kontrol edildikten sonra ücret yapılabilir.