Menü

Bodrumda Gezilecek Tarihi Yerler - Bodrum Gezi Rehberi

Bodrumda Gezilecek Tarihi Yerler - Bodrum Gezi Rehberi

Bodrumda Gezilecek Tarihi Yerler - Bodrum Gezi Rehberi

Milattan önce 484 yılına kadar uzanan bir tarihi barındıran Bodrum, pek çok imparatorluk ve halka ev sahipliği yapmıştır. Bulunduğu konumdan dolayı her zaman istenen bir bölge olmasından dolayı pek çok kez el değiştirmiş, farklı topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Bilindiği kadarıyla yaklaşık 2.500 yıllık bir geçmişi olan Bodrum’da yaşayan bu insanlar doğal olarak kendilerinden yapıtlar ve anılar bırakmışlardır. Turistik açıdan genellikle deniz, kum ve güneş olarak değerlendirilen ve akıllara ilk önce bu şekilde gelen bölge, özellikle ülkemiz için tarihi yapılar bakımından çok özeldir. Şimdi sizler için derlediğimiz Bodrum’da Gezilecek Tarihi Yerler, Bodrum Gezi Rehberi yazımıza hemen geçelim.


Bodrum Antik Tiyatrosu 
Bodrum merkezinin Kuzey kısmında bulunan bu yapıt aynı zamanda Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında yer almaktadır. Günümüzde halen daha gerçekleştirilen kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bölge popülerliğini korumaktadır.

Konum: Şehir merkezinin 2 km yakınında
Yapım Tarihi: Milattan Önce 4. Yüzyıl    

Bodrum Kalesi
Bodrumun en bilinen noktalarından olan bu bölge zamanında burada yaşayan şövalyelerin Osmanlı Devletine karşı duyduğu güvenli bölge ihtiyacından yapılmıştır. Günümüzde de bir hayli ilgi çeken ve fotoğraf severlerin en uğrak yerlerinden olan bölgenin içerisinde Su altı arkeoloji müzesi ile çeşitli tarihi eserleri barındırmaktadır. Önceden burada yaşamış insanlara ait eşyalar ve ilçeye ait kültürel ürünler tanıtılan alan 1895 yılında ise bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır.

Konum: Şehir Merkezi
Yapım Tarihi: 1402 – 1522

Venedik Kalesi
Bodrum ilçesinin Akyarlar belde sınırında bulunan bu yapıt günümüzde kalıntılar halinde açığa çıkmıştır. Burada bulunan yerleşim yerini korumak amacıyla yapılan bir kaledir. 

Konum: Bodrum Merkeze 20 km mesafe
Yapım Tarihi: Kesin olarak bilinmiyor

Yel Değirmenleri
Bodrumun bir diğer sembol bölgelerinden birisi de Yel Değirmenleridir. Bu bölge özellikle fotoğrafçıların mutlaka uğradıkları yerlerden bir tanesidir. Bodrum merkezi ile Gümbet arasındaki hakim tepelerde ve Yalıkavak’ta ki hakim tepelerde ve sahillerde çok sayıda yel değirmeni bulunmaktadır.

Konum: Gitmek istediğiniz bölgede ki yel değirmenine göre değişebilir fakat ortalama merkeze 5 km bir alan içinde diyebiliriz.
Yapım Tarihi: 18. Yüzyıl

Osmanlı Tersanesi
İlk gemi yapımına 1784 yılında başlanan bu tersane, aynı zamanda yaklaşık 100 yıl sonra korsanların iyi gözlemlenebilmesi ve güvenliğin sağlanması için surlar ile güçlendirilmiştir. Şu anda ise sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

Konum: Bodrum Merkez
Yapım Yılı: 1770’li yıllar

İasos Antik Kenti
Su kemeri, Pazar ve Mezar yapı kalıntılarının bulunduğu bu bölge yaklaşık olarak Milattan önce 3.000’li yıllarda yapılmıştır. 1960’lı yıllardan beri kazı çalışması devam eden ve tarih açısından çok önemli olan bu bölgenin yakın geçmişte bir ada olduğu ve sonrasında karaya bağlandığı tahmin edilmektedir. Bölgede ki en önemli yapı Agora’dır.  Antik Yunan’da insanların siyasi ve ticari meseleleri konuştuğu bölge burasıdır. Sessiz ve sakin olan bu bölgeyi ortalama yarım saat içinde keyifle gezebilirsiniz.

Konum: Milas  - Bodrum Merkezden yaklaşık 50 km mesafede
Yapım Yılı: Milattan Önce 3.000

Apostol Kilisesi
Bodrum yarımadasın bulunan bu bölgeye Bodrum/Gündoğan beldesinden kalkan teknelerle yaklaşık 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Tavşan adasının en yüksek bölgesinde bulunan bu kilise turistik açıdan en çok ilgi gören yerlerden bir tanesidir. Bölgeden bakıldığında yunan kara toprakları bile görünmektedir.

Konum: Bodum/Gündoğan – Bodrum merkezden ortalama 27 km mesafede
Yapım Yılı: Kilisenin Milattan önce 2. Yüzyıla kadar geçmişi vardır ancak son bilinen yapımı  532- 537 arasıdır
Bodrum Tarihi Mekanlara Özel Araçla Ulaşım

Saymış olduğumuz bu bölgeler ve daha fazlasına hızlı bir şekilde ve güvenle ulaşıp üstelik yolun keyfini çıkararak şoförlü bir ulaşım hizmeti almak isterseniz VIP Transfer daima hizmetinizdedir. Üstelik hijyenik ve tam zamanında bir ulaşım modeli ile zamandan tasarruf ederek sağlıklı bir yolculuk yapabilirsiniz.     
 

250